Odpowiedni transport odpadów

Chcąc prowadzić firmę przewożącą odpady za granicę państwa powinniśmy wiedzieć na jakich zasadach się to odbywa. Uchroni nas to przed ewentualnymi prawnymi problemami, które mogą wyniknąć z nieznajomości prawa oraz konwencji. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy mieli pozwolenie na wybór danej partii śmieci przy każdym przewozie.

Znajomość zasad przewozów odpadów transgranicznych

przewóz odpadów międzynarodowyProwadzenie działalności zajmującej się przewozem odpadów za granice państwa odbywa się w ramach konkretnych zasad dotyczących każdej firmy trudniących się w tym sektorze. Dlatego warto zapoznać się z konwencją międzynarodową, przepisami Wspólnoty Europejskiej oraz przepisami poszczególnych krajów na temat jakim jest przewóz odpadów międzynarodowy. Konwencja Bazylejska reguluje sprawy dotyczące definiowania podstawowych pojęć na temat wywozu odpadów, tranzyt odpadów niebezpiecznych oraz eksport i import, jak również obowiązek przewoźnika do odbioru odpadów w przypadku, gdy okaże się, iż była sytuacja nieprzewidywalna albo transport okazał się nielegalny. Aby uzyskać pozwolenie na wywóz śmieci należy w przypadku towarów niebezpiecznych oraz nieklasyfikowanych wnosić z pomocą pisemnego zgłoszenia, na podstawie którego powinna nastąpić zgoda. Sama procedura informowania dotyczy jedynie odpadów z listy zielonej, które są bezpieczne i nieszkodliwe oraz nieprzekraczającej wagi 25kg, które są przeznaczone do badań laboratoryjnych  

Znając te zasady przewozu międzynarodowego będziemy mogli bezpiecznie prowadzić naszą działalność. Zasady te nie są trudne, jednak wymagają od przedsiębiorcy gruntownego zapoznania. Wywóz odpadów z kraju musi być ściśle związany z zasadami konwencji Bazylejskiej, dzięki której wszystko jest unormowane. Warto stosować się do zasad.